Inhoudsopgave:
- Zinaida Serebryakova (1884-1967)
- Natalia Gontsjarova (1881-1962)
- Tamara de Lempicka (1898 - 1980)
- Alexandra Buiten
- Ljoebov Popova (1889 - 1924)
Video: Schilderijen van Russische kunstenaars uit de 20e eeuw, voor miljoenen verkocht op wereldveilingen
Bijna alle kunstdiva's van de eerste helft van de 20e eeuw, die oorspronkelijk uit Rusland kwamen, kozen Parijs als hun toevluchtsoord voor leven en creatie. Sommigen van hen schilderden hun foto's letterlijk voor voedsel, anderen - van een overdaad aan energie waren er ook mensen die onvermoeibaar werkten om de pijn die lichaam en ziel kwelde te overstemmen. Maar al deze vrouwen hebben een onuitwisbare stempel gedrukt op de geschiedenis van de schilderkunst, niet alleen met hun artistieke erfgoed, maar ook met de wisselvalligheden van het lot.
Tot het begin van de 20e eeuw lieten getalenteerde vrouwen in de kunst zich sporadisch zien, wat te wijten was aan hun sociale status en genderongelijkheid. Ze moesten zeer moeilijke omstandigheden overwinnen om zich aan de kunst te wijden.
Maar al in de twintigste eeuw is alles drastisch veranderd: vrouwen uit vele landen, samen met mannen, studeren aan kunstacademies, nemen deel aan het artistieke leven, exposeren hun werken op tentoonstellingen, zijn lid van verschillende creatieve verenigingen en jury's.
En in Rusland werd deze periode gekenmerkt door de verschijning van een hele melkweg van getalenteerde kunstenaars: Natalia Goncharova, Alexandra Ekster, Nadezhda Udaltsova, Lyubov Popova, Varvara Stepanova, Olga Rozanova, Vera Khlebnikova en vele anderen.
Zinaida Serebryakova (1884-1967)
Serebryakova is een realistische kunstenaar die in de voetsporen trad van haar voorouders, wiens grootvader en overgrootvader architecten waren, haar vader was een schilder en beeldhouwer, en haar oom was een beroemde kunstenaar en criticus. Van jongs af aan leefde Zinaida in een creatieve sfeer, dus begon ze al vroeg met tekenen, wat haar lot werd. Door met een nicht te trouwen, heeft ze de schande van al haar familieleden op de hals gehaald. Ze moest emigreren en liet haar kinderen achter in Rusland.
Tegenwoordig worden de doeken van de kunstenaar voor fantastisch geld op de kunstmarkt verkocht. En omdat ze in Parijs woonde, moest ze ze voor slechts centen verkopen en ze voor het grootste deel gewoon aan klanten geven. Door de armoede waarin de kunstenaar leefde, moest ze zelfs met haar eigen handen schilderen.
Het beroemdste schilderij van Zinaida Serebryakova, dat haar bekendheid en erkenning bracht, is het zelfportret van de kunstenaar "Behind the Toilet" (1909). Tegenwoordig wordt dit werk van de kunstenaar bewaard in de Tretyakov-galerij. En het schilderij "At Breakfast" (1914), waarvan de helden de kinderen van Serebryakova waren, wordt beschouwd als een van de beste kinderportretten.
In 2015 ging op de Russische Sotheby's-veiling in Londen het schilderij "The Sleeping Girl" van kunstenaar Zinaida Serebryakova onder de hamer voor 3,85 miljoen pond, wat neerkwam op ongeveer 5, 9 miljoen dollar. Aanvankelijk werd dit schilderij door experts geschat op 600-900 duizend dollar, maar tijdens de veiling steeg de prijs zes keer. Het doek is aangekocht door een verzamelaar die anoniem wenste te blijven.
Volgens de statistieken van eerdere veilingen zou ik willen opmerken dat nog een aantal werken van de kunstenaar in het naaktgenre succesvol waren op de kunstmarkt. Dus in 2006 (Sotheby's, Londen) werd "Reclining Nude" (1930) verkocht voor 1,7 miljoen dollar, en "Sleeping Nude" (1931) - voor 1, 4. In de daaropvolgende jaren werden nog drie schilderijen met naakte vrouwen Serebryakova verkocht voor in totaal $ 5,5 miljoen.
Natalia Gontsjarova (1881-1962)
Natalia Goncharova is de "Amazone van de avant-garde" en de achter-achternicht van dezelfde Natalia Nikolaevna Goncharova, en vandaag is ze een van de duurste kunstenaars in de kunstgeschiedenis.
Ze bestudeerde de fijne kneepjes van het schilderen met de beroemde schilder en leraar Konstantin Korovin. Vervolgens, samen met haar man - M. F. Larionov, een avant-garde kunstenaar, was een van de oprichters van de vereniging "Donkey's Tail". En in 1915, op uitnodiging van Sergei Diaghilev, vertrok hij naar Parijs om producties te ontwerpen in het Parijse Opera- en Ballettheater.
Tot op heden heeft het werk van Natalia Goncharova op de veiling de prijs van de werken van alle kunstenaars ter wereld omzeild. In 2008 werd het prijsrecord in de categorie 'vrouwen' verbroken door het schilderij 'Flowers' (1912), dat op de veiling van Christie's voor meer dan 10,9 miljoen dollar werd verkocht. Dit doek, dat elementen van het Europese impressionisme combineert met een geheel nieuwe richting gecreëerd door Goncharova en haar man - het zogenaamde "rayonisme", wordt beschouwd als het beste onder de werken van de Russische avant-garde.
Opgemerkt moet worden dat de totale verkoopprijs van de vorige 10 schilderijen van de kunstenaar meer dan $ 50 miljoen bedroeg op de kunstveilingen van Christie's en Sotheby's. Tegenwoordig bevinden veel van Natalia Goncharova's werken zich ook in de Tretyakov-galerij.
Tamara de Lempicka (1898 - 1980)
Tamara de Lempicka is een van de beroemdste kunstenaars van de innovatieve art-decorichting van de 20e eeuw. Een kunstenaar met Poolse roots, die aan het begin van de revolutionaire gebeurtenissen in Sint-Petersburg woonde en haar man uit de gevangenis redde, vlucht met hem naar Parijs. Daar ontmoet ze haar mentor, Andre Lot. In alle eerlijkheid moet gezegd worden dat de kunstenaar niet zal opstaan voor een ezel vanwege een goed leven.
Nadat ze alle familiejuwelen had verkocht, armoede en gebrek aan geld had ervaren, moest Tamara haar tekentalent onthouden. André Lot ontwikkelde en gaf haar de kennis van synthetisch kubisme door. Met behulp van zo'n vereenvoudigde versie van het kubisme kon Tamara haar doeken maken met een vleugje klassiekers - elegante vrouwenportretten en naakt, die de Parijse burgerij gretig opkocht. HAAR werken waren zeer succesvol, waardoor de kunstenaar een zeer bohemien levensstijl kon leiden.
Voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog verhuisde de Lempicka met haar tweede echtgenoot, de Baron, naar de Verenigde Staten. En de belangstelling voor haar werk ebde gaandeweg weg. Maar in de jaren 60 bevond Art Deco zich opnieuw op de top van een golf, maar nu al als symbool van een vervlogen tijdperk. Wel een behoorlijke prijsstijging.
In 2011, op de veiling van Sotheby's, werd haar schilderij "Dream (Raphael on a Green Background)" (1927) verkocht voor $ 8, 48 miljoen en vestigde het eigen record van de auteur. Eerder in deze lijst waren de schilderijen "Portrait of Marjorie Ferry" ($ 4, 9 miljoen) en "Portrait of Madame M." ($ 6, 1 miljoen).
Alexandra Buiten
Alexandra Exter is een originele en veelzijdige kunstenaar, wiens creatieve pad constant op zoek was. Zij was, samen met Kazimir Malevich, een prominente vertegenwoordiger van de "Russische school van de avant-garde", die aan haar oorsprong stond.
Ze woonde in Frankrijk en was bevriend met Pablo Picasso, Georges Braque, Guillaume Apollinaire, en in 1914, toen ze terugkeerde van Parijs naar Rusland en goed bekend was met de nieuwste prestaties van de Europese avant-garde, boeide ze veel Russische kunstenaars met nieuwe ideeën. Op zijn beurt werd de kunstenaar, onder invloed van de auteur van "Black Square", meegesleept door niet-objectieve kunst. Gedurende een aantal jaren gaf ze les in Kiev, werkte ze samen met het Alexander Tairov Chamber Theatre in Moskou. In 1924 moest ze echter naar Parijs vertrekken.
Ljoebov Popova (1889 - 1924)
Lyubov Popova is een meester van de Russische avant-garde, schilder en graficus, professor van VKHUTEMAS, waar ze werkte met Vesnin, Tatlin en Malevich. Door hun ervaring te gebruiken en over te gaan van het suprematisme naar het constructivisme van de industriële schilderkunst, creëerde Popova haar eigen unieke stijl, die verschilde van de 'mannelijke' avant-garde in een grotere decorativiteit. Dit kwam tot uiting in haar afficheschildering en textielontwerp. Het theater was geen onbekende voor de kunstenaar: ze decoreerde Meyerholds voorstellingen. Lyubov Popova studeerde schilderkunst, niet alleen in Moskou, maar ook in Italië en Frankrijk. Het leven van de kunstenaar werd echter plotseling afgebroken door roodvonk. Kort daarvoor moest ze haar man en zoon begraven.
Het duurste avant-garde schilderij is Stilleven met een dienblad, dat in 2007 bij Sotheby's werd verkocht voor $ 3.521.395.
Over getalenteerde vrouwelijke kunstenaars die in de 16-19 eeuw werkten en stereotypen in de kunstgeschiedenis doorbraken in de recensie.
"Playing blind man's buff" van Makovsky: wat overwint het meesterwerk dat voor miljoenen bij Sotheby's is verkocht
Het genreschilderij "Playing blind man's buff" van Konstantin Makovsky eind vorig jaar op de Sotheby's kunstveiling in Londen brak het persoonlijke record van de auteur en werd het duurste werk in het erfgoed van de schilder. Dit schilderij, opgenomen in de lijst van de beste creaties van de meester, is echt een parel van zijn rijkste artistieke erfgoed
Russische populaire prent uit de 19e eeuw uit de tsaristische bibliotheken, door de bolsjewieken aan buitenlanders verkocht voor een schijntje
Meer recentelijk heeft de New York Public Library 19e-eeuwse populaire prenten gedigitaliseerd. Ze kwamen naar de Verenigde Staten tijdens de massale verkoop van de collecties van de keizerlijke bibliotheken door de bolsjewieken in 1930-1935. Dankzij de overgebleven exemplaren kun je vandaag een hele laag Russische volkskunst zien
Katten voor miljoenen: 6 schilderijen met spinnen, verkocht op veilingen voor fantastische bedragen
Moderne kunstkenners betalen op een veiling tientallen of zelfs honderden miljoenen dollars voor Picasso's kubieke vrouwen, voor Malevichs suprematistische composities, voor Kandinsky's abstracte schilderkunst. Er zijn echter doeken in de schilderkunst, waarvoor ook verzamelaars bereid zijn een flink bedrag te betalen. Dit zijn schilderijen met schattige katten die favoriet zijn bij veel mensen. Deze recensie bevat de top 6 duurste schilderijen met katten die zijn verkocht op veilingen op de wereldkunstmarkt
Kunstwaardering: 20 duurste schilderijen van Russische kunstenaars die op veilingen werden verkocht
Op de veiling van Russische kunst in 2004 brachten 26 werken van Ivan Aivazovsky, de duurste kunstenaar die werd verkocht, 6,7 miljoen dollar op. Een paar jaar later werd dit record uitgedaagd door een hele lijst schilderijen van Russische kunstenaars van de eerste orde. Volgens de resultaten van de verkoop in 2011 kwamen de werken van Ilya Repin, als vertegenwoordiger van de klassieke schilderkunst, voor het eerst in de top tien van duurste schilderijen van Russische kunstenaars. In deze recensie een kunstbeoordeling van de duurste schilderijen van Russische kunstenaars
Avonturen op de schaal van het Russische rijk: legendarische oplichters uit het begin van de 20e eeuw
Het begin van de 20e eeuw in het Russische rijk werd gekenmerkt door de opkomst van allerlei oplichters en intriganten. En vrouwen onder hen speelden een belangrijke rol. Sonya Zolotaya Ruchka, Olga von Stein en Maria Tarnovskaya verheerlijkten zichzelf met spraakmakende daden en grote avonturen. Ondanks het feit dat hun activiteiten helemaal geen navolging waard zijn, zijn de namen van deze vrouwen in de geschiedenis gebleven