Inhoudsopgave:

11 duurste Chinese kunstwerken die de afgelopen 10 jaar op een veiling zijn verkocht

De grootste veilingen worden lange tijd gedomineerd door Europese meesterwerken - van schilderijen van oude meesters tot pop-art. Het afgelopen decennium is er echter wereldwijd een belangrijke verschuiving opgetreden: kunstwerken uit andere culturen verschijnen steeds vaker en met grote vraag. Een van de grootste sprongen op de markt was de Chinese kunst, die zelfs sommige Europese kunst overtrof in zijn veilingprijs.

Het eerste kunstveilinghuis van het land, China Guardian, werd opgericht in 1993, al snel gevolgd door het staatsbedrijf China Poly Group in 1999, dat sindsdien het op twee na grootste veilinghuis ter wereld is geworden. In het afgelopen decennium is dit succes blijven bloeien en is Chinese kunst tegen fantastische prijzen geveild.

De geschiedenis van de Chinese kunst heeft veel verschillende stadia doorgemaakt, vaak beïnvloed door de dynastieke verschuivingen van het rijk. Om deze reden worden sommige kunststijlen vaak genoemd naar de dynastie waarin ze zijn gemaakt, zoals de Ming-vaas of het Tang-paard. Dit artikel gaat over elf van de duurste Chinese meesterwerken die de afgelopen tien jaar op veilingen zijn verkocht.

1. Zhao Mengfu

De letters in letters zijn even mooi van betekenis als van stijl. / Foto: m.sfrx.cn

Zhao Mengfu, geboren in 1254, was een geleerde, schilder en kalligraaf van de Yuan-dynastie, hoewel hij zelf uit de keizerlijke familie van de eerdere Song-dynastie kwam. Er wordt aangenomen dat zijn gedurfde penseelvoering een revolutie in de schilderkunst teweegbracht die uiteindelijk leidde tot de opkomst van het moderne Chinese landschap. Naast zijn prachtige schilderijen, die vaak paarden afbeelden, beoefende Zhao kalligrafie in verschillende stijlen, wat een aanzienlijke invloed had op de methoden die werden gebruikt tijdens de Ming- en Qing-dynastieën.

De schoonheid van zijn schrijven blijkt duidelijk uit twee brieven die hij aan het begin van de 14e eeuw naar zijn broers stuurde. Zijn woorden, die spreken van melancholie en broederlijke genegenheid, zijn even gracieus als in betekenis geschreven. Het intieme en prachtige karakter van deze goed bewaarde documenten zorgde voor een hoge prijs toen ze in 2019 te koop werden aangeboden door de China Guardian, waarbij de winnende bieder meer dan $ 38 miljoen betaalde voor het kunstwerk.

2. Pan Tianshou

Uitzicht vanaf de top, 1963. / Foto: google.com

Pan Tianshou, een kunstenaar en kunstcriticus van de twintigste eeuw, ontwikkelde zijn artistieke vaardigheden als jongen en kopieerde illustraties die hij in zijn favoriete boeken vond. Tijdens zijn schooljaren oefende hij kalligrafie, schilderen en stempelen, waarbij hij kleine creaties maakte voor zijn vrienden en leeftijdsgenoten. Nadat hij zijn formele opleiding had voltooid, wijdde hij zijn leven volledig aan kunst, creëerde hij veel eigen werken en doceerde hij het onderwerp op een aantal scholen en universiteiten. Helaas kwam de Culturele Revolutie op het hoogtepunt van Pan's carrière, met jaren van publieke vernedering en ontkenning gevolgd door beschuldigingen van spionage, waarna hij te maken kreeg met toenemende vervolging en uiteindelijk stierf in het ziekenhuis in 1971.

De schilderijen van Pan zijn een eerbetoon aan de confucianistische, boeddhistische en taoïstische concepten die de vroege Chinese kunst altijd hebben geïnspireerd, maar bevatten ook kleine innovaties die zijn werk volledig uniek maken. Hij nam een traditioneel landschap en voegde fijnere details toe die zelden te zien waren in eerdere schilderijen, en koos er ook voor om steile landschappen weer te geven in plaats van gladde heuvelachtige vergezichten. Pan stond er zelfs om bekend dat hij zijn vingers gebruikte om textuur aan zijn werk toe te voegen. Al deze technieken zijn terug te vinden in The View from the Top, met een afbeelding van een rotsachtige berg, die in 2018 werd verkocht voor ongeveer eenenveertig miljoen dollar.

3. Keizerlijke geborduurde zijden tank

Keizerlijke geborduurde zijden tank, 1402-24 / Foto: peregraf.com

Afkomstig uit Tibet, thangi (thangi) zijn schilderijen op stof zoals katoen of zijde die meestal een boeddhistische godheid, scène of mandala verbeelden. Vanwege hun subtiele karakter is het zeldzaam dat een tanka zijn oorspronkelijke uiterlijk lang behoudt. En toch zijn er kunstwerken die worden beschouwd als de grootste textielschatten ter wereld.

Rieten thangka dateert uit de vroege Ming-dynastie, toen dergelijke voorwerpen als diplomatieke geschenken naar Tibetaanse kloosters, religieuze en seculiere leiders werden gestuurd. De tank in kwestie stelt de woeste godheid Rakta Yamari voor, die zijn Vajravetali omhelst en triomfantelijk op het lichaam van Yama, de Heer van de Dood, staat. Deze figuren zijn omgeven door een schat aan symbolische en esthetische details, die allemaal prachtig zijn geborduurd met de grootste vaardigheid. De prachtige tank werd in 2014 verkocht bij Christie's in Hong Kong voor maar liefst 44 miljoen dollar.

4. Chen Rong

Zes draken, XIII eeuw. / Foto: zhuanlan.zhihu.com

De Chinese kunstenaar en politicus Chen Rong, geboren in 1200, was weinig bekend bij westerse verzamelaars toen zijn Six Dragons in 2017 werden geveild. Dit kan de helaas onnauwkeurige schatting verklaren die voorspelde dat de rol een bod van minder dan $ 2 miljoen zou opleveren. Tegen de tijd dat de hamer zonk, was de prijs echter omhooggeschoten tot bijna vijftig miljoen dollar.

Chen werd beroemd tijdens de Song-dynastie vanwege zijn vertolking van draken, die een symbool waren van de keizer, en ook de verpersoonlijking van de machtige kracht van Tao. De rol waarop zijn draken verschijnen bevat ook het gedicht en de inscriptie van de kunstenaar, een combinatie van poëzie, kalligrafie en schilderkunst in één. Six Dragons is een van de weinige werken die is achtergelaten door de meester-drakenkunstenaar wiens dynamische stijl door de eeuwen heen de weergave van deze mythische wezens bleef beïnvloeden.

5. Huang Binhong

Gele Berg, 1955 / Foto: cguardian.com.hk

Kunstenaar en kunstcriticus Huang Binhong leefde lang en had een vruchtbare carrière. Hoewel zijn kunst vele stadia doormaakte, culmineerde het in de laatste jaren van zijn leven in Peking, waar hij van 1937 tot 1948 woonde. Daar begon Huang de twee belangrijkste Chinese schildersystemen - inktverf en kleurverf - te combineren tot een innovatieve hybride.

Deze nieuwe stijl werd niet goed ontvangen door zijn collega's en tijdgenoten, maar gewaardeerd door hedendaagse verzamelaars en critici. Juans werk werd zelfs zo populair dat zijn Yellow Mountain in 2017 voor meer dan vijftig miljoen dollar aan de China Guardian werd verkocht. Een van de meest ongewone dingen aan het schilderij is dat Huang, die toen aan een oogziekte leed, het prachtige landschap uit het hoofd schilderde, herinnerend aan zijn eerdere reizen naar de schilderachtige bergen van de provincie Anhui.

6. Qi versieringen

Eagle zittend op een dennenboom. / Foto: zhuanlan.zhihu.com

Een van de meest controversiële veilingresultaten in Chinese kunst was Qi Baishi's Eagle Perched on a Pine. In 2011 verscheen het schilderij in de China Guardian en werd het verkocht voor een ongelooflijk bedrag van ongeveer zesenzestig miljoen dollar, waarmee het een van de duurste kunstwerken is die ooit op een veiling is verkocht. Er ontstond echter al snel een dispuut en de hoofdaanvrager weigerde te betalen omdat het schilderij nep was.

Het probleem wordt in het geval van Qi Baishi nog verergerd door het feit dat hij tijdens zijn drukke carrière zo'n vijftienduizend afzonderlijke werken heeft gemaakt. Ondanks dat het de hele twintigste eeuw heeft gewerkt, vertoont het werk van Qi geen westerse invloed. Zijn aquarellen richten zich op traditionele Chinese kunst, namelijk de natuur, en worden op een lyrische, grillige manier gepresenteerd. In Eagle Sitting on a Pine slaagde de kunstenaar erin eenvoudige, gedurfde streken te combineren met een gevoel van delicatesse en textuur, wat symbool staat voor de kwaliteiten van heldhaftigheid, kracht en een lang leven.

7. Su Shi

Hout en steen, 1037-1101 / Foto: yandex.ua

Su Shi, een van de wetenschappelijke functionarissen die verantwoordelijk was voor het runnen van het Song-rijk, was een staatsman en diplomaat, evenals een groot kunstenaar, prozameester, een uitstekende dichter en een uitstekende kalligraaf. Het is deels vanwege het veelzijdige en zeer invloedrijke karakter van zijn carrière dat de resterende kunstwerken zo waardevol zijn, en zijn Wood and Stone werd in 2018 bij Christie's verkocht voor bijna zestig miljoen dollar.

Het inktschilderij op een handrol, meer dan vijf meter lang, toont een vreemd gevormde steen en boom, die samen op een levend wezen lijken. Su Shi's schilderij wordt aangevuld met kalligrafie van verschillende andere kunstenaars en kalligrafen van de Song-dynastie, waaronder de beroemde Mi Fu. Hun woorden weerspiegelen de betekenis van het beeld, spreken over het verstrijken van de tijd, de kracht van de natuur en de kracht van Tao.

8. Huang Tingjian

Di Zhu Ming, 1045-1105 / Foto: twitter.com

Di Zhu Ming van Huang Tingjian, destijds een veilingrecord voor het duurste Chinese kunstwerk, werd in 2010 op de Poly-veiling verkocht voor een duizelingwekkend bedrag van bijna drieënzestig miljoen dollar. Huang voegt zich bij Su Shi als een van de vier kalligrafiemeesters tijdens de Song-dynastie, en dit stuk is zijn langste handgeschreven boekrol die vandaag bestaat. Er wordt aangenomen dat het een belangrijke overgang in de stijl van zijn kalligrafie vertegenwoordigt.

Dit meesterwerk is een kalligrafische afbeelding van Huang's opschrift, oorspronkelijk geschreven door de beroemde kanselier Wei Zheng uit de Tang-dynastie. De toevoeging van inscripties door een aantal latere geleerden en kunstenaars maakte het werk zowel langer als cultureel (en materieel) waardevoller.

9. Zhao Wuji

Juni-oktober 1985. / Foto: pinterest.ru

De Chinese hedendaagse kunstenaar Zhao Wuji werkte vijf maanden onvermoeibaar aan zijn grootste en meest succesvolle schilderij, dat hij juni-oktober 1985 noemde. Het werk kreeg begin dat jaar opdracht van de beroemde architect Yuming Bei, met wie Zhao een hechte persoonlijke vriendschap ontwikkelde. hun eerste ontmoeting in 1952. Bay had een kunstwerk nodig om op te hangen in het hoofdgebouw van het Raffles City-complex in Singapore, en Zhao zorgde voor een opvallend schilderij van tien meter dat wordt gekenmerkt door zijn open en abstracte compositie, evenals zijn transcendente en levendige palet. Dit werk is verkocht voor bijna zesenzestig miljoen dollar.

10. Woo Bing

Tien uitzichten op de Lingby-rots, ca. 1610. / Foto: lacmaonfire.blogspot.com

Er is weinig bekend over de kunstenaar Wu Bin uit de Ming-dynastie, maar uit zijn werk blijkt duidelijk dat hij zowel een vroom boeddhist als een bekwaam kalligraaf en schilder was. Tijdens zijn vruchtbare carrière maakte hij meer dan een halfduizend portretten van arhats, degenen die de transcendentale staat van Nirvana bereikten, maar in feite zijn het zijn landschappen die het meest bekend zijn. Wu's vermogen om de kracht van de natuur te vangen, komt ook tot uiting in zijn tien schilderijen van één steen, bekend als de Lingby-steen.

Deze stukken steen uit Lingbi County in de provincie Anhui worden door Chinese geleerden gewaardeerd om hun duurzaamheid, resonantie, schoonheid en delicate structuur. De bijna achtentwintig meter lange handgeschreven rol van Wu biedt een panoramisch uitzicht op zo'n steen, vergezeld van een schat aan geschreven tekst die ook de verbluffende kalligrafie laat zien. De tweedimensionale tekeningen worden vanuit alle hoeken weergegeven en bieden een panoramisch zicht op de steen.

Toen het in 1989 op een veiling verscheen, werd de rol gekocht voor het destijds monumentale bedrag van iets meer dan een miljoen dollar. Zijn terugkeer leidde echter tot een nog extravagantere bieding, en Poly's veiling van 2010 eindigde met een winnend bod van zevenenzeventig miljoen dollar.

11. Qi versieringen

Twaalf landschapsschermen (deel 1), 1925. / Foto: google.com

Qi Baishi staat opnieuw op de eerste plaats, met zijn "Twelve Landscape Screens" met het record voor de duurste Chinese kunstveiling. Een serie landschapsinktschilderijen werd in 2017 op de Poly-veiling verkocht voor maar liefst 140 miljoen dollar, waarmee Qi de eerste Chinese kunstenaar was die het werk voor meer dan 100 miljoen dollar verkocht.

Twaalf landschapsschermen (deel 2), 1925. / Foto: google.com

De Twaalf Schermen, die verschillende maar samenhangende landschappen weergeven die dezelfde grootte en stijl hebben, maar verschillend in precieze onderwerp, belichamen de Chinese interpretatie van schoonheid. Begeleid door ingewikkelde kalligrafie, belichamen de schilderijen de kracht van de natuur en roepen ze een gevoel van rust op. Hij maakte slechts één werk van deze soort. Maar zeven jaar later werd er nog een reeks "Twaalf Landschapsschermen" gemaakt voor de militaire leider van Sichuan, die op hun beurt nog meer waarde aan dit werk toevoegden.

Lees ook over hoe Japanse motieven verschenen in de werken van Claude Monet en waarom hij een van de meest geliefde kunstenaars werd in het Land van de Rijzende Zon, waar een museum met een individueel ontworpen setting aan zijn werk is gewijd.